Formalne kłopoty ze zwolnieniami

Rynek zatrudnienia jest dzisiaj kompletnie nie do przewidzenia. Zdają sobie z tego sprawę najlepiej osoby, które nie są zatrudnione na stałe.

Kierownictwo przekazuje wypowiedzenie umowy o pracę, a dalej były pracownik musi szukać angażu na własną rękę. To, czy znajdzie kolejny zakład pracy, zależy od wielorakich determinantów. Pewne jest z kolei jedno – zwolnienie z pracy jest dla niego doświadczeniem, po którym trudno wrócić do normalnego funkcjonowania.

Rozwiązanie umowy o pracę

Biznesmen

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W polskich przedsiębiorstwach nieczęsto odbywa się rozwiązanie umowy o pracę. Można wyjść z założenia, że to dobry znak. Nic bardziej mylnego. tego rodzaju sytuacje to rzadkość, ponieważ niewielu pracowników posiada umowę na etat. Na porządku dziennym jest zatrudnianie na tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę zlecenie i umowę o dzieło. Przy tego typu rozstrzygnięciach prawnych nietrudno o błyskawiczne zwolnienie pracownika przez pracodawcę. Jednak, jeżeli już ktoś ma umowę o pracę, powinien należałoby znać swoje prawa i zorientować się, jakim sposobem bez utraty zdrowia zwolnić się z pracy. Pracodawcy bowiem momentami wykorzystują brak wiedzy pracownika i wręczają mu wypowiedzenie umowy o pracę, choć teoretycznie nie nie powinni tego robić.

Rodzaje zwolnień

Praca przy komputerze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Zwolnienie z pracy ma różnorakie oblicza. Istnieje wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z zakończeniem okresu, na który była zawarta oraz – w przypadku umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy – z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Wszystkie zasady, jakimi rządzi się relacja pracodawca – podwładny można znaleźć w Kodeksie Pracy.

Rozwiązanie a wygaśnięciePowinno się pamiętać, iż rozwiązanie umowy o pracę nie jest tym samym co jej wygaśnięcie. Z tym drugim wypadku zwolnienie z pracownika jest powodowane wydarzeniami losowymi, niezależnych od żadnej ze stron. Dramatyczną przyczyną wygaśnięcia umowy o pracę jest śmierć pracodawcy (nie dotyczy to spółek, spółdzielni i sfery budżetowej), śmierć pracownika oraz jego nieobecność w miejscu zatrudnienia powyżej trzech miesięcy z powodu aresztowania.

Źródło: Multiprawo.pl
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*