Co to jest upadłość konsumencka oraz kto powinien ją zgłosić?

Każdemu czasami zdarzy się wpaść w kłopoty natury finansowej. Choćbyśmy nie wiem jak dobrze byli zabezpieczeni trzeba być świadomym tego, iż nie można się czuć całkiem bezpiecznie. Sytuacja może się diametralnie zmienić z dnia na dzień niekoniecznie z naszej winy.

Czasem to jedynie chwilowe kłopoty, czasem niestety jest to coś poważniejszego, co może doprowadzić nas na skraj bankructwa. Jakiego rodzaju mechanizmy mamy do dyspozycji będąc osobą fizyczną nieposiadającą działalności gospodarczej?

przepisy, prawo

Od 2009 roku ustanowiona w polskim prawie upadłość konsumencka daje większe pole manewru- sprawdź jakie tutaj: . Wiąże się z nią możliwość zmniejszenia albo umorzenia zobowiązań właśnie osobom fizycznym. Można się nią posłużyć na wypadek niewypłacalności powstałej nie z winy dłużnika.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to odsyłam do witryny, ponieważ odnajdziesz tam mnóstwo fascynujących Cię tematów, które są tam omówione.

Upadłość może ogłosić sąd (www.komornikolesno.pl/kontakt/) rejonowy odpowiedni dla danego rejonu, a w szczególności gospodarczy wydział upadłościowy na wniosek osoby zadłużonej. Dajmy na to osoba mieszkająca w pobliżu Wrocławia podlega dokładnie pod Wrocław. Osoby, jakim winni jesteśmy pieniądze nie mogą same wszcząć takiego postępowania. Ogłosić taką upadłość możemy raz na dziesięć lat, przyczyny powinny być niezależne od samego dłużnika. Najczęściej jest to jakiś wypadek, zachorowanie albo strata pracy. Ażeby rozpocząć taki proces dłużnik musi złożyć wniosek o upadłość konsumencką do właściwego sądu upadłościowego wraz z uiszczeniem małej opłaty – około trzydziestu złotych.

Dłużnik powinien wymienić we wniosku wszystkie składowe swojego majątku. Zajęte jednak zostają tylko te rzeczy, jakie przedstawiają rzeczywistą wartość oraz można je upłynnić. Istnieje cały spis rzeczy, jakie tego rodzaju zbyciu nie podlegają i jest on zawarty w jednym z dokumentów, jaki nazywa się „ograniczenia egzekucji”.

książki, prawo

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Taki spis zapewni konieczne podstawy egzystencji dłużnikowi i jego najbliższym. Sam proces upadłości konsumenckiej musi zostać przeprowadzony w taki sposób by zapewnić godne życie osobie zgłaszającej wniosek, jak też jak najbardziej zaspokoić na obecną chwilę wierzycieli sprzedając wartą coś część majątku osoby zadłużonej. Jeśli licytacja majątku nie będzie wystarczająca do spłacenia wszystkich należności sąd musi rozpisać dodatkowy plan spłaty. Natomiast musi być on zrobiony w taki sposób ażeby brał pod uwagę aktualny stan finansowy osoby zadłużonej jak również to jakie są potrzeby życiowe jego i jego rodziny. Często taka spłata może zająć lata, natomiast ostatecznie cały proces doprowadza do całkowitego oddłużenia konsumenta i przywrócenia mu poprzedniej zdolności do normalnej egzystencji.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*