Jak rozliczać się za wynajęcie mieszkania? Dowiedz się jakie masz możliwości oraz o czym musisz wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić przestrzegając prawa? W takim razie musisz podpisać kontrakt z najemcą, a później odprowadzić od tego należny podatek. Czy jesteś pewien jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie posiadasz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje wiele możliwości rozliczenia podatku za najem (sprawdź polecaną stronę). Możesz dajmy na to rozliczyć podatek na zasadach ogólnych. Robimy to według skali podatkowej, 18 albo 32% wszystkich przychodów, jeśli dodajemy dochody z najmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo oraz kiedy jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, gdy sporo gotówki włożymy w najmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), gdyż wydatki tego rodzaju możemy wliczyć w koszty, a dzięki temu obniżyć przychody. Jak zdecydujemy się na ryczał, to powinniśmy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o dokonaniu wyboru takiej formy opodatkowania.

Pismo przedkładamy naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, ale nie później niż 20 stycznia albo 20 dnia miesiąca następującego po czasie, gdy otrzymaliśmy pierwszy przychód z wynajęcia mieszania.

Aktualnie ciężko jest wyszukać istotnie nietuzinkowy materiał. Jeśli odczuwasz podobny problem, to zalecam ten link (https://www.radca-pr.pl/oferta/prawo-wlasnosci/). Są w nim opublikowane ekscytujące wiadomości.

Możemy też go złożyć do końca roku, jeśli pierwszy przychód mieliśmy w grudniu. Pilnujmy terminów, gdyż w innym wypadku spowoduje to pozbawienie przez nas możliwości wyboru i przymus rozliczania się według skali. Jeśli się spóźnimy, to na tą formę podatku będzie można przejść dopiero w kolejnym roku. Co istotne, przedłożone w danym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy wynajęte lokum należy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają prawo wybrania, czy chcą się rozliczać z podatku po połowie, czy też jedno z nich w całości.

Wejdź do serwisu twórcy (https://www.cosmohomes.es/?idio=17), jeśli zaciekawiły Cię treści podane w naszym poście. Tam wyszukasz o wiele więcej detali.

Warunkiem opłacania podatku tylko przez jednego z małżonków jest złożenie oświadczenia, które co istotne musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, najpóźniej do 20 stycznia.

Może to być także termin pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku początku najmu w ciągu roku, lub 20 dnia miesiąca będącego po tym, kiedy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z wynajęcia mieszkania. Co istotne, takie oświadczenie będzie miało ważność jedynie w danym roku podatkowym, tak więc w następnym trzeba je ponowić. Dobrze jest obliczać jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (polecana strona

Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*