Jak starać się o posadę komornika sądowego?

Komornik sądowy to jeden ze szczególnie nielubianych zawodów, lecz pomimo tego ktoś przecież musi pełnić tę profesję. A komornikiem wcale nie jest tak łatwo zostać. Należy zrealizować skrupulatnie ustalone warunki, aby móc cieszyć się powołaniem na niniejsze stanowisko.

prawo

Autor: thierry ehrmann
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jednak zacząć od tego, kim jest oraz co robi komornik sądowy. To funkcjonariusz publiczny, którego funkcją jest realizowanie czynności egzekucyjnych, rzecz jasna pod nieustającą kontrolą sądu. Może również przekazywać różnego typu powiadomienia sądowe, obwieszczenia lub protesty, w zależności od danej sprawy.

W swoim działaniu musi postępować zgodnie z prawem, nie mogą ponosić go emocje oraz powinien mieć nieposzlakowane opinie. Jego zachowanie normuje również złożone ślubowanie oraz konieczność respektowania norm etycznych. Jak w związku z tym stać się komornikiem?

Do pierwszych wymogów należą: posiadanie obywatelstwa polskiego oraz całkowita zdolność do czynności prawnych. Przyszły komornik nie może być karany czy podejrzewany za przestępstwo. Poza tym musi być absolwentem studiów magisterskich na konkretnym kierunku – są to studia prawnicze albo administracyjne. Nie można także zapomnieć, że musi mieć skończone 26 lat, 2 lata przepracować jako asesor komorniczy i naturalnie odbyć aplikację komorniczą, podczas której zaznajomi się ze sposobami pracy komornika, może także wykonywać niektóre czynności. Dodatkowo jego obowiązkiem jest pozytywne zaliczenie egzaminu. Komorników powołuje Minister Sprawiedliwości, na wniosek samego zainteresowanego stanowiskiem. Komornik poza wykonywaniem czynności egzekucyjnych powinien kierować swoją kancelarią komorniczą. Pracuje na konkretnym rewirze komorniczym, np. we Wrocławiu, jaki jest również obszarem działań sądu rejonowego. Komornik komornik (komornikolesno.pl) sądowy Wrocław Fabryczna ( sądowy / Wrocław) bezwzględnie musi trzymać się reguły zachowania tajemnicy zawodowej i – co nadzwyczaj ważne – nie może wykonywać dodatkowej działalności zarobkowej, jeżeli nie otrzyma należytej zgody, która jest udzielana przez prezesa sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej.

Jeśli w związku z tym komornik sądowy (sprawdź u źródła) to fach, który chcesz pełnić, powinieneś sprawdzić czy spełniasz wyżej nadmienione warunki. Gdy wszystko jest w porządku, nie ma żadnej przeszkody, by zacząć starać się o tą posadę.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*