Jak trzeba rozumieć postępowanie odnoszące się do nakazu zapłaty? Czy posiadamy jakieś prawa dotyczące wniesienia sprzeciwu?

Udało ci się złożyć w terminie sprzeciw od nakazu zapłaty, które wydane zostały w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Nie oznacza to jednak, że wygrałeś sądową batalię, bo do szczęśliwego finału jest jeszcze dość długa droga. Warto pamiętać, że e-sąd nie zbada merytorycznie zarzutów które są wnoszone przez ciebie. Tym będzie trudził się już inny sąd, więc e-sąd przedłoży twoją sprawę do innego sądu.

akta sprawy

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy w końcu akta postępowania dotrą do właściwego sądu, a może to trwać nawet parę miesięcy, twój powód powinien uzupełnić braki formalne. Właściwy w sprawie sąd potrzebuje przecież materialnych, namacalnych dowodów. Nie starczy już, jak w e-sądzie, forma elektroniczna. W terminie dwóch tygodni od wezwania, powód musi przesłać papierowe wersje pozwu, a również inne dokumenty, jak pełnomocnictwa. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Jak powód uzupełni te braki, nowy sąd – idź tutaj – rozpocznie już merytorycznie zapoznawać się ze sprawą.

Obecnie oceń radca prawny z Oleśnicy ten artykuł, który jest niesamowicie zajmujący. Wykonaj to już teraz! Przekonasz się, że naprawdę trzeba to zrobić!

Zostanie określony czas rozprawy, sąd będzie badał dowody, rozpoczną się przesłuchania świadków, po określonym czasie zaś, zostanie wydany wyrok. Jest jednakowoż możliwość, iż wierzyciel nie zrobi nic, może jedynie wycofa pozew. Dość często bierze się to z faktu, iż właściwie on wie, iż dochodzona pozwem wierzytelność jest już przedawniona, więc bez sensu się angażować, ponieważ sprawa jest już stracona. Co jeszcze warto wiedzieć?

temida

Źródło: www.morguefile.com
Jeżeli dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to wniesienie tego rodzaju sprzeciwu automatycznie może spowodować utratę jego sprawczości. Sąd skieruje wtedy sprawę na rozprawę, zaś całe postępowanie zaczyna się jakby od początku. Może jednakże otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. W tego rodzaju sytuacji wniesienie zarzutów nie spowoduje jego automatycznego unieważnienia. Taki zakaz będzie jakby zawieszony, aż do czasu rozpoznania sprawy w czasie rozprawy. Dopiero po sprawie sąd podejmie decyzje, czy nakaz uchylić, czy może zostawić go w mocy. Jak widać, tego rodzaju okoliczności mają miejsce dość często i mają różne konsekwencje. Najważniejsze to, żeby wiedzieć jak postępować na każdym kroku. Jak mamy z tym kłopot, to warto wynająć sprawdzonego adwokata, pomoże on nam w takim postępowaniu. Być może będzie tego rodzaju sytuacja, że bez pomocy specjalisty się nie obejdzie. Fachowca znajdziesz tutaj: .
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*