Jakie są podobieństwa oraz różnice pomiędzy kompetencjami radców prawnych i adwokatów

Jeżeli w pewnym momencie przyjdzie potrzeba skorzystania z prawnej pomocy, to większość osób w pierwszej chwili z pewnością pomyśli o adwokacie. Bo to adwokaci właśnie będą z reguły kojarzeni z procesami, obronami i przygotowaniem różnego rodzaju porad, opinii i dokumentów. Tymczasem trochę z boku działają również radcy prawni, mający bardzo podobny zakres kompetencji, co adwokaci. W praktyce są to dwa niezależne zawody, oba regulowane poprzez odpowiednie akty prawne.

ksiązki do prawa
Lecz przedstawiciele tych zawodów przez cały czas studiów poznają te same wiadomości, zdają te same egzaminy, i wprawdzie po wyborze aplikacji ich drogi będą się rozchodzić, to i tak większość obowiązków mają dokładnie takie same. Jest nawet sporo głosów, aby te sprawę uporządkować, bo rzeczywiście podział jest trochę sztuczny i widoczny w coraz mniejszym stopniu, lecz póki co nie widać żadnych konkretnych kroków w tym kierunku. Z tego też powodu doradztwo prawne Wrocław i adwokatura to w dalszym ciągu oddzielne zawody, dlatego też powinno się wiedzieć, jakie występują między nimi różnice – przekonaj się gdzie będziesz mgół skorzystać z doradztwa prawnego.

Wspomniane już było, że w dużym stopniu obowiązki adwokatów i (gdy walczysz o alimenty odwiedźkancelaria-cpr.pl/) radców prawnych będą się pokrywać, przedstawiciele tych zawodów w pierwszej kolejności świadczą rozmaite porady dla firm i indywidualnych klientów. Lecz adwokat ma trochę większe kompetencje, gdyż występować może w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karno-skarbowych. Radca prawny takich kompetencji nie ma, wprawdzie przepisy zezwalają mu na uczestniczenie w tego typu sprawach, ale jedynie jako pełnomocnik.

Za to radcy mają znacznie większe możliwości jeżeli chodzi o sposób zatrudnienia. Mogą oni pracować zarówno na własny rachunek, jak też w oparciu o różnego rodzaju umowy o pracę. Takich możliwości nie będzie miał adwokat (zobacz co sprzedaje adwokat łukasz sołtys) – dla niego jedyną możliwością będzie własna kancelaria prawna Wrocław (jedna z najlepszych w mieście), albo założona i prowadzona samodzielnie, lub ze wspólnikami. Tak więc jeżeli jakaś firma będzie miała potrzebę zatrudnienia jakiegoś prawnika na umowę o pracę, to jedynym możliwym rozwiązaniem zostanie w takim przypadku osoba radcy prawnego.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*