Obligacje państwowe oraz komunalne – poznaj więcej faktów

Obligacje są specjalnym typem papieru wartościowego, podobnie jak akcje czy kwity depozytowe. O ile jednak akcje giełdowe można zamienić na gotówkę w dowolnie wybranym czasie, obligacje w tej kwestii przypominają lokatę w banku.

Zainwestowane w nie środki można odzyskać dopiero po upłynięciu terminu, na jaki obligacje te opiewają. Termin obligacji planuje się przy kupnie obligacji, od terminu zależy również oprocentowanie obligacji. Im termin dłuższy, tym odpowiednio wyższe oprocentowanie.

monety w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje obligacji – obligacje skarbu państwa i komunalne. Różnice między tymi odmianami papierów wartościowych są znaczące, dotyczą one w dużej mierze metody wydawania odsetek.

Państwo najlepszym pożyczkobiorcąKażda odmiana obligacji jest pożyczką dla emitenta papieru wartościowego. W sytuacji obligacji skarbowych, tą instytucją jest skarb państwa. Państwo w przypadku ogłoszenia bankructwa nie jest w stanie wziąć innych pożyczek, może jednak oddawać zaległe zobowiązania. Dlatego też obligacje państwowe generalnie uważa się za najbezpieczniejszą formę inwestycji. Oprocentowanie danej tą metodą pożyczki jest zmienne, ze względu na to, że zależy ono od aktualnej inflacji, może ono się zmienić w przypadku obligacji opiewających na dłużej niż dwa lata. Odsetki są kapitalizowane raz do roku, zostają one jednak wypłacone wraz z kwotą kupna papierów wartościowych, na koniec czasu kredytowania. Informacje z: http://pccinwestor.pl/.

Inni emitenci – odmienne regułyInnym rodzajem obligacji, są obligacje municypalne, potocznie znane jako komunalne. Takie obligacje są wydawane przez jednostki regionalne – przez gminę, powiat lub województwo. Tego rodzaju papierom wartościowym bliżej jest do akcji. Zasadniczą różnicą, istotną dla inwestora, jest sposób wydawania odsetek od pożyczki. Odsetki od obligacji komunalnych są również naliczane co roku, pożyczkobiorca ma jednak obowiązek wypłacić je przed upływem terminu kapitalizacji.

Znaczy to, że udzielając organowi samorządowemu pożyczki na okres 10 lat, odsetki zostaną wydawane aż 10 razy. Obligacje komunalne (aby wiedzieć więcej zajrzyj tu: link do strony) są bardzo dobrą alternatywą dla obligacji skarbowych, odmienny sposób wypłacania odsetek umożliwia natychmiastowe zainwestowanie uzyskanych pieniędzy w odmienny niż obligacje papier wartościowy. Przeczytaj też o kupnie obligacji przedsiębiorstw.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*