obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS

Każdy przedsiębiorca ma zadanie płacenia składek ZUS dotyczących ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń zdrowotnych i funduszu pracy za zatrudnione osoby.
System naliczania składek ZUS i rejestracji ubezpieczonych jest nieco powikłany. By uprościć, a w poniektórych sytuacjach w ogóle umożliwić przesyłania danych, nieodzownych do rozliczenia z ZUS, dostępny jest system za jakiego wsparciem sporządzamy wszystkie dokumenty połączone ze raportowaniem nieodzownych danych i rozliczaniem przysługujących składek.

finanse
Przygotowywane w nich składki ZUS (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-uzyczenia-lokalu-wzor-z-omowieniem) są w dużej mierze potwierdzane, co pozwala ustrzec się wielu pomyłek. Dane elektronicznie obowiązkowo przesyłać muszą płatnicy składek angażujący powyżej 5 osób objętych ubezpieczeniami społecznymi, bądź samymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Od początku tego roku weszły w życie nowe składki ZUS dla biznesmenów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało obwieszczenie z dnia 27 listopada 2014 roku w sprawie wielkości ograniczenia rocznej podstawy wielkości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, także uznanej do jej ustalenia kwoty przewidywanego statystycznego uposażenia. Aktualne stawki ZUS umieszczone w zawiadomieniu to suma redukująca roczną podstawę wielkości opłat na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Komunikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej służy obliczaniu podstawy wielkości składek ZUS przedsiębiorców .

finanse

Podstawę tą stanowi suma nie niższa aniżeli 60% sumy przeciętnego uposażenia (wynoszącego 3959 zł) , a wiec 2375,40 zł.

Chciałbyś przeczytać coś równie interesującego? Super, ta strona www kancelaria prawna oleśnica z pewnością będzie dla Ciebie pożyteczna, gdyż odnajdziesz na niej wiele tego typu danych.

W praktyce właśnie z tej kwoty korzystają przedsiębiorcy zakładając wszystkie składki ZUS za poszczególne okresy roku.

Okres, w którym pracobiorca zdecydował się na urlop wychowawczy to czas, w którym posiada on zapewnione ubezpieczenia w ZUS . Jest nimi objęty jedynie wówczas, gdy spełnia scharakteryzowane warunki. Stawki na ubezpieczenia powinien jednak co miesiąc wyliczać za niego chlebodawca. Przy stwierdzaniu podstawy ich rozmiaru winien brać pod uwagę wielkość uposażenia pracującego, które pozyskał on przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Trzeba przy tym uważać na obowiązujące limity.

Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*