Okoliczności, w jakich bez dwóch zdań należy się osobom podróżującym samolotem odszkodowania lotnicze.

Sytuacje, w jakich bezsprzecznie należy wypłacić pasażerom odszkodowanie lotnicze zdarzają się rzadko, co nie znaczy, iż nie będą możliwe. Głównie dotyczą one wydarzeń, w jakich coś dzieje się nie tak jak powinno ze strony linii lotniczych. Każdy bez wyjątku w takim razie podróżujący samolotem, który nabędzie bilet na samolot, na dany wylot musi się zaznajomić z tym, w jakiej sytuacji ma szansę otrzymać z powrotem swoje pieniądze, a w jakim przypadku nie będzie to zapewne możliwe.

samolot na lotnisku

Autor: Gerard van der Schaaf
Źródło: http://www.flickr.com
I już w takim momencie trzeba zaznaczyć, że jeśli chodzi o tańszych przewoźników oraz te linie lotnicze ujmowane jako regularne to są pewne różnice. Dlatego wymaga się od pasażerów, by mieli taką wiedzę. Warto chociażby mieć pojęcie, czy kiedy przyczyna nieskorzystania z zabukowanego lotu będzie naszą przyczyną, to możemy liczyć na jakiekolwiek zwrócenie kosztów.

samolot na pasie startowym

Autor: Anton Strogonoff
Źródło: http://www.flickr.com

Zazwyczaj bowiem tanie linie lotnicze nie przewidują tej możliwości. Bezwzględnie natomiast zwroty kosztów należą się w przypadku znacznych opóźnień, podczas gdy to przykładowo klient ma zabukowane następne przeloty i nie może dostać się na konkretne miejsce odlotu bądź też brać udziału w ważnym wydarzeniu zawodowym czy prywatnym, bo z powodu po stronie przewoźnika nie może się to wydarzyć (więcej). Najbardziej jednak pewnym powodem, podczas gdy będzie można liczyć na odszkodowania lotnicze jest sytuacja, gdy wyznaczony wylot wcale się nie odbędzie.

W takiej sytuacji wina jest widoczna ze strony linii lotniczych. Ma obowiązek on zagwarantować pasażerom jedzenie, nocleg oraz zrobić wszystko, żeby mogli oni realizować swoje zamierzenia podróżnicze. Jeśli zaś to będzie nie do wykonania, nie będzie mieć tej opcji, by nie zaoferować im odszkodowania. W takim samym stopniu istotne jest to, żeby mieć świadomość, iż odszkodowanie należy się w przypadku zagubienia bagażu na lotnisku. Wówczas klient linii lotniczych tak samo musi uzyskać zwrot kosztów za bagaż.

Suma natomiast wyznaczona jest odgórnie przez przewoźnika lub wyznaczą ją przepisy prawne w takim zakresie (prawa pasażera – więcej informacji). Okoliczności, jakie powiązane są z odszkodowaniami za bilety lotnicze nie są przyjemne, natomiast trzeba wiedzieć o tym, że tak samo, jak ma się wyznaczone zadania jako pasażer, tak samo w wyjątkowych okolicznościach ma się przywileje, jakie powinny być bezwzględnie przestrzegane.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*