Opcje – bezsprzecznie jedne z najpopularniejszych „narzędzi” finansowych na współczesnym rynku

Opcje stanowią bez wątpienia jedne z najbardziej interesujących „narzędzi” spotykanych w dzisiejszych czasach na rynku finansowym. Niejednokrotnie bywają nazywane pochodnymi, gdyż ich cenę determinuje wartość innego aktywa, czyli instrumentu bazowego.

budynek - płótno

Autor: godlesso
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmują różnorakie formy, stwarzając możliwość modyfikacji ryzyka.
Prawdopodobnie dlatego stają się coraz popularniejsze wśród klientów. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej.

Nie czekaj! Jeżeli zajmuje Cię ciekawa kwestia (http://www.visaandwork.com/o-nas), to czym prędzej musisz wejść w poniższy link. Tam poznasz masę dodatkowych szczegółów z nią połączonych.

Na cenę opcji składają się zasadniczo dwa główne typy wartości: zewnętrzna oraz wewnętrzna, czyli suma pieniędzy, jaką otrzymalibyśmy, jeśli opcja zostałaby w danej chwili wykonana. Wycena opcji przeważnie następuje za pośrednictwem modelu opracowanego przez parę uczonych Fischera Blacka i Myrona Scholes’a, uhonorowanych za swoje osiągnięcie Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Korzystanie z przywołanego wzoru wymaga poczynienia paru ważnych założeń, takich jak między innymi: brak możliwości arbitrażu i kosztów transakcyjnych. Niemniej jednak opisany tu model jest niesłychanie często używanym „narzędziem” z uwagi na charakteryzującą go prostotę. Dobrze byłoby podkreślić, iż wyceny opcji wcale nie musimy przeprowadzać sami.

Może albowiem zająć się nią aktuariusz, specjalista w dziedzinie obliczania ryzyka jak również oceny aktualnej wartości projektów finansowych przede wszystkim zaś tych długoterminowych oraz – czego łatwo się domyślić – obarczonych ryzykiem.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*