Przeprowadzenie inwentaryzacji nie tylko jako ustawowy obowiązek

W ostatnim dniu każdego roku obrotowego właściciel firmy jest zmuszony do przeprowadzenia inwentaryzacji składników aktywów i pasywów. Wynika to z obowiązku określonego ustawą o

rzetelnej i jasno przedstawianej sytuacji finansowej jednostki i wyniku finansowym.

stos dokumentów

Autor: Dvortygirl
Źródło: http://www.flickr.com
Każda jednostka powinna dysponować regulaminem inwentaryzacji, który stanowić może część polityki rachunkowej lub oddzielną regulację wewnętrzną- warto zajrzeć. Taki regulamin inwentaryzacji zawierać powinna następujące działy i opisy: zakres inwentaryzacji (dopasowany do specyfiki danej jednostki), sposób dokonywania inwentaryzacji, rodzaje i termin inwentaryzacji, sposób uporządkowania zadań dotyczących inwentaryzacji, wskazanie osób do przeprowadzenia inwentaryzacji łącznie z określeniem ich odpowiedzialności, zasady powołania komisji inwentaryzacyjnej oraz zespołów spisowych, zasady weryfikacji oraz rozliczania ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych oraz określenie rodzaju dokumentów inwentaryzacyjnych i obiegu tych dokumentów.

Jak wynika już z przedstawionych informacji przedsiębiorca może powierzyć obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji kierownikowi jednostki (z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury). Trzeba zaznaczyć, że w takiej sytuacji kiedy inwentaryzacja majątku zostanie powierzona innej osobie oczywiście za jej zgodą należy przekazać odpowiedzialność w tym zakresie w formie pisemnej. By prawidłowo przygotować inwentaryzację musimy znać obowiązujące terminy i sprawdzone metody przeprowadzania inwentaryzacji, które są przewidywane w ustawie.

narada w firmie

Autor: Asamblea Nacional del Ecuador
Źródło: http://www.flickr.com
Prócz przekazania obowiązku sporządzenia inwentaryzacji kierownikowi jednostki można również skorzystać z innych opcji, np, z usługi firmy specjalizującej się w tym zakresie, ale także przedsiębiorca może sięgnąć po programy udostępniane w internecie. Ewidencja online może pomóc rozwijać biznes za sprawą spisywania procesów mających związek z zarządzaniem majątkiem, a następnie ich analizę i optymalizację- kliknij.
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*