Radca prawny i jego powinności

Prawo to dziedzina niezwykle ważna w każdym państwie. Równocześnie jednak dla większości „zwykłych” ludzi zagadnienia związane z prawem są niezwykle zawiłe. Poza tym nie ma takiej osoby, która by umiała wszlkie prawa na pamięć, bowiem jest to niewykonalne. Zasadniczą cechą wyróżniającą prawników spośród typowych obywateli jest zdolność do wykorzystywania przepisów prawnych oraz ich odpowiedniej interpretacji.

W ogromnym gąszczu różnorodnych praw na każdy temat znaczną umiejętnością jest już odnalezienie właściwego do sytuacji przepisu. Dlatego tak istotne i przydatne są kierunki Związane z prawem na uniwersytetach. Kształcą one specjalistów w dziedzinie prawa we wszystkich jego ujęciach. Z najlepszych uczelni pochodzą radcowie prawni, adwokaci czy notariusze, wykonujący swój zawód najlepiej. W kwestii radcy prawnego, jego zakres obowiązków jest dość specyficzny.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Radca prawny i jego obowiązki
Radcą prawnym może zostać osoba, która przede wszystkim ukończyła wyższe studia na kierunku prawniczym. Jest to najważniejszy warunek do ubiegania się o zgodę na wykonywanie zawodu o charakterze związanym z prawem. Następnie konieczne jest zdanie odpowiedniego egzaminu na radcę prawnego. Należy również zrealizować praktykę w ustalonym wymiarze, by zyskać niezbędne doświadczenie. Najwazniejszą usługą wykonywaną przez tych specjalistów jest udzielanie porad prawnych. Porad o tym charakterze udziela się w sumie w każdej sprawie, która ma w sobie jakiś aspekt prawny. Wyszukując w Internecie frazę „wrocławski radca prawny” można uzyskać informacje na temat lokalizacji kancelarii specjalistów w tym mieście i zakresu usług przez nie wykonywanych.

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Radca a adwokat
Wielu ludzi łączy profesję radcy prawnego z profesją adwokata. Zasięgi ich obowiązków faktycznie w dość dużym zakresie są takie same, jednak nie do końca. Jeszcze kilka lat temu na przykład wyspecjalizowany radca prawny nie mógł podejmować spraw o charakterze rodzinnym, takimi jak na przykład spadki czy rozwody, obecnie jednak wchodzi to w zakres jego obowiązków. Podstawowa różnica pomiędzy profesją radcy a pracą adwokata opiera się na tym, że adwokat reprezentuje swojego klienta w sądzie w sprawach karnych, do czego radca nie jest uprawniony.
Otagowany , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*