Opodatkowanie mieszkania. Doradca podatkowy pomaga

Podatki w Polsce są dość zagmatwane. Można powiedzieć, iż praktycznie płacimy je od czegokolwiek. Też posiadacz mieszkania najmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on jednakże szansę wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo posiadają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% i 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu mieszkania i nie jest ona już na stałe, bowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy podatku na regułach ogólnych płacimy podatek od dochodu, więc różnicy między rzeczywiście uzyskanym przychodem z najmu a kosztami jego uzyskania. Należy pamiętać o tym, że by wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym wypadku również sami rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek i wpłacamy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc uprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. Gdy nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które ustala przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź http://www.ztax.pl.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezłożone i stosunkowo nieduże, nie zawsze jest bardzo dobrym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już znacznie wyższy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to tu można odpisać koszta pozyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, koszty na wyposażenie i meble, wynagrodzenie pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest odpowiedni głównie dla osób, które w ostatnim czasie poniosły koszty między innymi związane z remontem – ważny link.

Jeśli nie wiemy, jaką formę podatku wybrać możemy sięgnąć po książkę. Sporo jest książek na temat rozliczania najmu. W nich odszukamy takie wiadomości jak na przykład, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najodpowiedniejszą postać opodatkowania, co można zaliczać do kosztów i wiele innych wartościowych wiadomości. Jeszcze szybciej możemy dostać podobne wiadomości wklepując w wyszukiwarkę internetową na przykład umowa wynajmu wzór.
Otagowany , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*