Skomplikowane zagadnienia z ekonomii

Czytając prasę branżową niekiedy można natrafić na pojęcia, o jakich niewiele się wie. Bardzo dobrym przykładem są na przykład opcje, jakie często przewijają się w różnych mediach, jednak tak naprawdę mało osób wie bardziej szczegółowo, jakie jest ich znaczenie. Należy więc sięgnąć do fachowego podręcznika, gdzie można się dowiedzieć, że opcje są instrumentami finansowymi, które wiążą w określony sposób nabywcę i wystawcę opcji.

Kalkulator i finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Stosuje się je przeważnie w przypadku akcji, walut i innych produktów finansowych. Ze strony kupującego opcje zapewniają, że w określonym czasie będzie mógł kupić to co chce po wcześniej ustalonych warunkach. Nabywca ma możliwość wycofania się z transakcji, traci w takim przypadku zapłaconą premię. Ze sprzedaży natomiast nie może wycofać się oferent, bez względu na to, jak wyglądają obecne warunki, to będzie musiał sprzedać to na co podpisał umowę. W związku z tym że strony transakcji nie będą traktowane dokładnie tak samo, a dodatkowo jest dużo czynników które mają wpływ na końcową cenę, to sam zakup tego produktu musi być odpowiednio wyceniony. Sama wycena opcji (taka jak pod tym adresem http://www.rezerwy24.pl/wycena_opcji_warrantow) wymaga używania skomplikowanych wzorów, jednak przy odrobinie wysiłku da się to wszystko obliczyć.

Oszczędzanie, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Kolejnym pojęciem, jakie dość często można słyszeć w radio lub przeczytać w prasie, są odprawy emerytalne (więcej możesz dowiedzieć się pod tym linkiem). Tu już więcej osób mogłoby udzielić dobrej odpowiedzi, czym one są, lecz i tak wiedza wielu ludzi w tym temacie będzie bardzo ogólnikowa. Zgodnie z obowiązującym prawem każda osoba, która przechodzi na emeryturę będzie miał prawo do otrzymania tego typu odprawy, z tym że takie świadczenie jest jednokrotne, nie można drugi raz odprawy emerytalnej dostać nawet jak powróciło się z emerytury do czynnej pracy.

Wielkość odprawy emerytalnej będzie uzależniona od rodzaju pracy, którą się wykonuje. Większość pracowników dostaje to świadczenie jako jednomiesięczne wynagrodzenie, lecz niektóre pracownicze grupy dostać mogą więcej. Państwowi urzędnicy dostają nawet sześć razy więcej, jeśli mają odpowiedni staż, również urzędnicy i pracownicy służb cywilnych i nauczyciele mogą liczyć na więcej, niż zwykli obywatele.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*