ABC Księgowości

Skuteczny księgowy w każdym przedsiębiorstwie to skarb, zawsze trzymający rękę na pulsie, bardzo dobrze da sobie radę z najbardziej zawiłym prawie podatkowym oraz znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród bardzo wielu, ustaw, rozporządzeń i udogodnień podatkowych niezwykle prosto jest się zagubić przeciętnemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem który definiuje bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na właścicielach firm ciąży obowiązek regulowania składek ZUS, Funduszu pracy a także składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (Czyt. http://aspatrust.com/pl/)

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

księgowość Aspatrust

Źródło: sxc.hu

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest nietrudno – błąd poprawić już gorzej, bo będziemy potrzebowali do tego kolejnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach piszemy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument.

Na koniec tego krótkiego przeglądu zasad księgowania kilka zdań o opłatach urzędowych. Końcową sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat skarbowych. Są ona bardzo ważne ponieważ pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej przez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Wysokość opłat należy zweryfikować w każdym urzędzie skarbowym lub zajrzeć do ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. (Czyt. http://aspatrust.com/zakladanie-firmy/) Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie oznacza to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od księgowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego obok siebie ponieważ niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.

Źródło: http://aspatrust.com/pl/
Otagowany , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*