Wzór przemysłowy. O co w tym chodzi

co rusz pojawiają się pytania czy jest różnica między wzorem użytkowym a wzorem przemysłowym? Odpowiedź jest twierdząca, bo najłatwiej rzecz ujmując wzór użytkowy to patent, zaś wzór przemysłowy odwołuje się do wyglądu produktu, a także nie jest zależny od kwestii technicznych. Co jeszcze jest istotne?

rozszerzając kwestie definicji obu wzorów trzeba dodać, iż wzór użytkowy to tak jak nazwa mówi – jest to rozwiązanie użyteczne (kształt i budowa, trwała postać rzeczy). Mówimy tu o rzeczy materialnej, co znaczy, iż do tej grupy nie powinniśmy zaliczyć na przykład, sposobów produkcji czy związków chemicznych. Wzór przemysłowy precyzuje zewnętrzną formę wyniku, a definiują ją zwłaszcza kształty, kolory czy materiał danego wytworu tzw patenty.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Oba sposoby mają zbieżne wymogi. jednym z nich jest dziedzina innowacji, która mówi nami, iż przeddatą zgłoszenia w Urzędzie Patentowym powinny być nowe. Następna uwaga dotyczy rejestru znaków towarowych, a mówi o tak zwanej innowacji światowej. Ważne jest też zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Oznacza to, iż gdy chcemy zarejestrować wzór użytkowy powinniśmy się liczyć z tym, iż jeśli coś jest znane za granicą, a w Polsce nie, to nie posiadamy prawa do tego typu rejestracji. Natomiast w stosunku do wzorów przemysłowych jest dopuszczalna tak zwana „ulga w nowości” (czyli zasady są mniej restrykcyjne).

Kolejny wymóg zobowiązuje nas do dostarczenia surowca ilustracyjnego. Jeśli mowa o wzoru użytkowym za pojęciem ilustracji kryje się rysunek techniczny, zaś, jeśli chodzi o wzór przemysłowy mówimy o rysunku lub fotografii.

W jednym, jak i drugim przypadku powinniśmy także dostarczyć objaśnienie zgłoszenia, jednak jak to ma miejsce w innych zagadnieniach, typy objaśnień się różnią. Korzystnie jest zlecić taki opis rzecznikowi patentowemu, chociaż musimy wiedzieć, że nie istnieje taki obowiązek. Po prostu, jeśli nie mamy pojęcia, jak się do tego zabrać lub nie mamy na to czasu, lepiej powierzyć to komuś, kto wykona tę pracę lepiej niż my. Zobacz też znak towarowy ochrona.

Ten artykuł powinniśmy potraktować jako zagajenie i doping do dalszego zgłębiania kategorii. Temat jest rozległy, na pewno nieograniczony do tego, co zostało tu zawarte. nade wszystko miarodajne wiadomości znajdą Państwo oczywiście na stronie www urząd patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Otagowany , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*