Zadania ośrodka zajmującego się dokształcaniem pracowników oświaty w Polsce

Autor: STABILO

Zawód pedagoga to stanowisko niezwykle istotne i niezbędne. Łączy się z wielką odpowiedzialnością, gdyż to w szczególności od pedagogów zależy poziom edukacji młodych pokoleń, a więc przyszłość społeczeństw.

Osoby te muszą więc mieć odpowiednie warunki do pełnienia funkcji, jak również dysponować niezbędną wiedzą i umiejętnościami.

Oczekuje się więc, by pracownicy oświaty nie tylko wykonywali swój zawód poprzez uczenie młodzieży, ale także sami się dokształcali, nieustannie podnosili swoje kwalifikacje. W tym celu organizowane są specjalne kursy dla nauczycieli, prowadzone przez wyspecjalizowane organy w różnych miastach, choć popularne są kursy dla nauczycieli w Krakowie czy Warszawie. Kursy takie mogą odbywać się metodą tradycyjną, jak również drogą internetową. niezaprzeczalnym atutem tych ostatnich jest możliwość dokształcania się bez wychodzenia z domu, co w dzisiejszych czasach bywa niezwykle oczekiwanym czynnikiem. Tematyka takich kursów jest bardzo rozległa, obejmuje właściwie wszystkie umiejętności potrzebne w pracy w placówce oświatowej. Dokształcanie pracowników oświaty dzieli się na trzy zasadnicze okresy: pierwszy, polegający na przygotowaniu przyszłego pedagoga do rozpoczęcia pracy w placówce oświatowej; drugi, czyli wspieranie młodego nauczyciela w początkach pracy oraz trzeci – stałe dokształcanie i podnoszenie umiejętności w czasie zatrudnienia.

Instytucje zajmujące się dokształcaniem nauczycieli

Dzieci w szkole

Autor: 0Odyssey0
Źródło: http://www.sxc.hu

Podstawową organizacją powołaną do tego celu jest ośrodek doskonalenia nauczycieli z. W Polsce funkcjonują 43 placówki tego typu, można je zauważyć w każdym większym mieście, a zarządza nimi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do ich celów należy organizowanie kursów, szkoleń dla rad pedagogicznych, warsztatów, konkursów skierowanych do pracowników oświaty i innych. Większa część z tych ośrodków dysponuje własną biblioteką (w tym często biblioteką cyfrową), zajmuje się także wydawaniem książek wydawnictw ciągłych, opracowywaniem programów nauczania dla danego przedmiotu szkolnego itd.

Wykonasz krok do przodu, jeśli obejrzysz, co zawiera rzetelna oferta (http://ptasie-radio.pl/). Przekonaj się, że naprawdę informacje na niej zawarte są ważne.

Inną z form urządzanych przez ośrodki doskonalenia nauczycieli są targi edukacyjne, kierowane do wszystkich osób związanych w jakiś sposób z edukacją, a więc dla pedagogów, uczniów, rodziców uczniów oraz przedstawicieli placówek edukacyjnych poszczególnych szczebli.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*