Obowiązki chlebodawcy względem pracownika

Zobowiązania chlebodawcy względem zatrudnionego można w zasadzie podzielić na ogólne jak też szczegółowe. Wszystkie wynikają z regulacji prawa pracy kodeksu pracy czy przepisów szczegółowych.

Jakie podstawowe obowiązki ma chlebodawca wobec pracobiorcy? Obowiązek angażowania pracownika jak też obowiązek wypłacania pracownikowi zapłaty za pracę są to dwa najistotniejsze ogólne zobowiązania pracodawcy. Obowiązek angażowania pracownika wypływa rzecz jasna z mocy umowy o pracę czy też innego aktu, który jest podstawą zatrudnienia pracobiorcy (np.

Kliknij ten link biura wirtualne! Tam znajdziesz pożyteczne informacje na to zagadnienie, opisane w naszymartykule.

aktu mianowania). W jego obszarze leży udostępnienie pracobiorcy stanowiska pracy w zakładzie, na jakim winien on świadczyć pracę, do jakiej jest zobowiązany. Chlebodawca obowiązany jest zatrudniać pracowników zgodnie z kwalifikacjami oraz doświadczeniem zawodowym pracownika, a także jego stanem zdrowia. Zatrudnianie powinno odbywać się przy pracach, które są dopuszczalne dla poszczególnych osób (dla przykładu pań). Chlebodawca ma obowiązek zaznajamiania pracowników, którzy podejmują pracę z obszarem ich zadań, a również z ich przywilejami. Jakiego rodzaju obowiązki organizacyjne ma chlebodawca? Pracodawca powinien zorganizować proces wytwórczy jak też zapewnić, ażeby przebiegał on w przyjętym porządku pracy. Chlebodawca musi także opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

długi

Autor: Bryant Surety Bonds
Źródło: http://www.flickr.com
Chlebodawca powinien także dążyć do uczynienia zakładu pracy otoczeniem wolnym od dyskryminacji w zatrudnieniu, szczególnie ze względu na płeć kalectwo, religię, obywatelstwo, polityczne przekonania, pochodzenie etniczne, orientację seksualną, a również ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony bądź w pełnym bądź w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Czy chlebodawca ma obowiązek dbać o umiejętności zawodowe pracowników? Tak, pracodawca musi udzielać pracobiorcom pomocy w podwyższaniu tychże kwalifikacji. Jest to zresztą jedna z fundamentalnych zasad prawa pracy.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*