Co trzeba wiedzieć o kursach walut?

Decyzji napędzających nas do kupna jak i sprzedania waluty może być mnóstwo. Jedni kupują obcą walutą ponieważ udają się na daleką wycieczkę lub w celu inwestowania, kolejni mają nadzieję zakupić niedrogo i sprzedać z zyskiem. Bez względu na powód naszych transakcji, każdy jednak powinien zdawać sobie sprawę z dynamiki rynku walut. Sytuacja geopolityczna świata bywa, że wywraca do góry nogami kurs pewnej waluty.

euro

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Bywa, że w przypadku silnego, dolara tanieje, np. złoto, następstwem wspomnianego będzie zgromadzenie inwestorów, którzy wykupują dany kruszec. I oczywiście przeciwnie, jak waluta (pozostałe wiadomości) traci, wtem wspomniane złoto staje się droższe. Odpowiedzialne za kursy walut są jednocześnie istotne decyzje polityków, jak i te, z pozoru te mniej ważne działania.

Na co trzeba uważać w trakcie brania pożyczki w zagranicznej walucie?

Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie często brali kredyt we frankach szwajcarskich. Popularna była wtedy opinia, że skoro Szwajcarzy są państwem neutralnym a także bardzo dobrze zarządzanym to, nic złego nie powinno się stać. Jednak ostatnie wydarzenia udowodniły, że większość była w błędzie. Szwajcaria uwolniła kurs franka wobec Euro. Do tej pory Szwajcaria utrzymywali sztywny kurs, co znaczyło, że europejska waluta nie mogła kosztować mniej niż 1,2 franka. I nagle przestali to robić.

Nastała ogólna panika, ceny franka poszybowały w górę, ludzie stracili bardzo duże kwoty. Branie długoterminowych pożyczek w obcej walucie może wiązać się z wielkim ryzykiem. Nawet gdy konkretna waluta utrzymuje stały, niski poziom przez wiele lat. Nigdy nie mamy pewności, że ten trend nagle nie ulegnie zmianie, dlatego warto być zabezpieczonym. Z tego powodu przed podjęciem tak wiążących dla nas wyborów warto wpierw zastanowić się kilka razy.

pieniądze

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

W każdej chwili warto być dokładnym, żeby w dłuższej perspektywie nie stracić.

Wymiany walut cechuje tak zwany spread walutowy. Inaczej mówiąc będzie to różnica sprzedaży zagranicznych walut między różnicą zakupu tychże walut. Zazwyczaj jest on podawany w procentach czy też ewentualnie w danej walucie. Im większy będzie spread, tym gorzej dla nas. Żeby pozostać na bieżąco z trendami musimy kontrolować na bieżąco waluty forex, czyli przynajmniej dwa razy na dobę.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*