W jaki sposób działają dzisiaj kantory

Kantory w naszym kraju pojawiły się dopiero po transformacji systemowej. W latach osiemdziesiątych i wcześniej nie można było bezproblemowo wymieniać waluty. Nie oznacza to oczywiście, że taki proceder nie miał miejsca. Kantorów jako takich nie było, ale ludzie wymieniający na ulicy pieniądze owszem. Ludzi zajmujących się taką działalnością popularnie określano mianem cinkciarzy. Nie było to jednak zajęcie legalne i można było za zajmowanie się nielegalną wymianą waluty pójść do więzienia.

Wymiana walut to dziś standard

plik banknotów zagranicznej waluty

Autor: Stan Dalone
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy oczywiście nie tylko nie jest wymienianie pieniędzy zabronione, ale stanowi formę prowadzenia normalnej działalności gospodarczej – http://www.dorex.com.pl/. Jako pierwszy w naszym kraju otworzył się kantor w Świecku, miało to miejsce w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym. Na przestrzeni niespełna dwóch lat otworzyło się w naszym kraju niespełna trzy tysiące, natomiast rok później było ich już niespełna cztery tysiące. Daje to mniej więcej również pogląd na to, jak popularne było wymienianie pieniędzy w okresie PRL-owskim.

Co zrobić, aby otworzyć kantor?

Obecnie aby założyć kantor trzeba naturalnie spełniać bardzo dużo regulacji prawnych, jako że każda tego typu placówka jest szczegółowo kontrolowana przez państwo, a do tego wszystkiego koniecznym jest dostać specjalne pozwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Zmiany na rynku

Na przestrzeni lat ilość kantorów zaczęła maleć. Sytuacja ta była następstwem tego, że właściciele kantorów zarabiali co raz mniej pieniędzy i zamykali działalność. Usługi wymiany walut stały się mniej rentowne, ponieważ następowała stabilizacja gospodarki, ponadto zaczęła rozwijać się nowoczesna bankowość, inflacja nie była już tak duża, a do tego wszystkiego pojawiła się bankowość elektroniczna, gdzie pieniądze przewalutowane są wirtualnie.

Kantory przy granicach i na lotniskach

Kalkulator, pieniądze

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Kantor wymiany walut Wrocław na dzień dzisiejszy poza informowaniem jaki jest kurs euro naturalnie wciąż zajmuje się wymianą walut. Są jedna przede wszystkim niezbędne w okolicach przygranicznych albo na lotniskach, gdzie ich liczba jest naprawdę bardzo często nadzwyczajnie wysoka. Naturalnie kantory są cały czas też w dużych miastach, jednak już nie w tak dużej ilości jak na początku lat dziewięćdziesiątych. Niejeden kantor Wrocław znajduje się w Rynku miasta, jednak nie jest już łatwo znaleźć takie miejsce na jego obrzeżach.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*