W jaki sposób uzyskać alimenty na dziecko – Sprawdź i znaj przysługujące ci prawa!

Spełnianie obowiązku alimentacyjnego to zarówno oddawanie określonej kwoty adekwatnej z wymogami dziecka oraz naszymi możliwościami zarobkowymi, jak także czas i praca na rzecz pociechy – wstawanie do niego w nocy, odrabianie lekcji, gotowanie, robienie sprawunków, wspólna rozrywka itp.

budynek sądu

Autor: David Berkowitz
Źródło: http://www.flickr.com

Chcąc uzyskać alimenty na dziecko, należy dostarczyć pozew do sądu przeciw drugiemu rodzicielowi albo jego dalszym krewnym (obowiązek alimentacyjny przykładowo dziadków powstaje jednak w następnej kolejności – po rodzicielach). Istnieje również możność nawiązania ugody w kwestii alimentów, jeśli obydwoje rodzice zgadzają się na takie rozwiązanie. Układ może zostać zawarty przed sądem bądź u notariusza. Przeważnie jednak stosowana jest droga sądowa.

Pozew zanosi się do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego słusznego dla miejsca zamieszkiwania malucha, a więc osoby uprawnionej do alimentów lub właściwym dla miejsca pobytu pozwanego (np. Sąd Rejonowy Lublin Zachód). Pozew wraz z aneksami składamy w biurze podawczym sądu. Można go również wysłać listem, najodpowiedniej poleconym. Duplikat pozwu zostawiamy również dla siebie, jak również dowód nadania listu.

Pozew o alimenty składa rodziciel w imieniu niepełnoletniego dziecka (jako jego przedstawiciel ustawowy) albo inna osoba, która ma prawo latorośl reprezentować. Pozew o alimenty – kancelaria alimenty Warszawa- www – może złożyć też samo dziecko, jeżeli jest dorosłe. Jeśli nie chce jednak działać w sądzie przeciw rodzicielowi, warto powołać plenipotenta, jaki będzie je reprezentował.

Plenipotentem może być bliska osoba: drugi rodziciel, małżonek, przedstawiciel instytucji pomocy społecznej czy też adwokat. Nie ma określonych kwot należnych dziecku od rodziców. Wielkość alimentów jest zależna od wymogów dziecka jak też możliwości zarobkowych rodzicieli. W pozwie określamy miesięczną wielkość żądanych alimentów – więcej na .

Do pozwu dodaje się suplementy – odpisy pozwu dla ze stron, duplikaty aktów urodzenia, wszelakie możliwe zaświadczenia potwierdzające clou pozwu, to jest poświadczenia dotyczące kosztów utrzymania dziecka, dla przykładu o wysokości opłat połączonych z edukacją, wykaz wydatków na leczenie, odzieży, rekreacji, należności za dom jak też telefon oraz zaświadczenia dotyczące stanu zdrowia.

Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*