Jakie czynniki mogą składać się na kwotę na rachunku za gaz?

W Polsce do ogrzewania budynków, gotowania lub podgrzewania obiadów z gazu ziemnego korzysta ok. kilkanaście milionów ludzi. Dostawca tego paliwa wystawia rachunki czasem przynoszące na myśl czarną magię.

mechanizmy

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz ziemny wycenia się za 1 m3. Średnia stawka waha się między 1,30 a 1,50 zł netto za 1m3 – zależnie od konkretnego rejonu Polski i od tzw. grupy taryfowej. Sam gaz jest dosyć tani. Korzystanie z niego jest opłacalne szczególnie dla mieszkańców nowych i prawidłowo ocieplonych termicznie domów, którzy nie mają ani czasu, ani chęci wykorzystywać węgla lub ogrzewania elektrycznego. Ogólnie znana żółta rura jest wciąż marzeniem dużej liczby właścicieli domów. W praktyce opłata za gaz jest sumą takich czynników jak opłata taryfowa, którą traktuje się jako stałą comiesięczną opłatę za sklasyfikowanie do konkretnej taryfy.

Nie ociągaj się – jeśli masz ochotę uzyskać dodatkowe wiadomości na ów temat, wiedź, że bezpłatne wejście (https://qalcwise.com/elektroniczny-obieg-dokumentow/obieg-faktur-z-integracja-ocr-i-ksef/) na nasz link naprawdę nie obciąży Cię finansowo.

Im jest ona mniejsza, tym mniejsza jest opłata. W granicach należności za gaz wlicza się jeszcze abonament, który jest regulowany dlatego, że gazownia jest gotowa dostarczać paliwo.

Uniwersytet Wrocławski

Autor: Ashley Van Haeften
Źródło: http://www.flickr.com
firma - odwzorowanie

Autor: Pirátská strana
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym czynnikiem wliczającym się w ramy opłaty za gaz jest opłata sieciowa stała, czyli zryczałtowana kwota za utrzymywanie sieci. Chodzi tu m.in. o różnorodne naprawy, remonty itp. W granicach opłaty za gaz jest ponadto opłata sieciowa zmienna, którą należy płacić za dostarczanie gazu o konkretnych parametrach. Na bazie zapisów jakościowych odbiorcy mają prawo stawiać pod znakiem zapytania jakość takiego paliwa oraz dopominać się rekompensaty. Jeszcze innym czynnikiem jest cena gazu, czyli nettometr gazu. Jego cena może różnić się zależnie od określonej taryfy oraz regionu kraju.

Ostatni czynnik to zużycie, które jest przedstawione w metrach sześciennych. Jest to podstawowy składnik rachunku za gaz. Można dzięki niemu porównać zużycie z poprzednim okresem rozliczeniowym.
Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*