Testowanie pretendenta na współpracownika w firmie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyrządziło wzór nowelizacji, który ma mieścić odmiany dotyczące umowy o pracę zawartej na czas próbny. Podpisanie umowy na próbę jest użyteczne przede wszystkim dla pracodawcy, który może zweryfikować przydatność kandydata do późniejszej pracy, lecz także dla pracownika. On także będzie miał możność dostrzec, czy realizowane funkcje mu pasują i zdecydować, czy pragnie być zatrudniony właśnie w tej jednostce. Sprawdzanie kandydata na pracownika nie może trwać w nieskończoność. Taka umowa ma prawo być podpisywana na maksymalnie 3 miesiące. Jeżeli pracodawca chce, może ten czas skrócić, lecz nie przeciągnąć.

Praca na okres próbny

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
Dotąd umowa o pracę na okres próbny () nie znajdowała się w katalogu umów o pracę, tylko stanowiła ewentualność zawarcia takiej odmiany stosunku pracy przed zawarciem umowy na czas wyznaczony, nieoznaczony, albo na czas przeprowadzania wskazanej pracy. Ta zmiana sprawia, iż umowę na czas próbny należy rozważać na równi z innymi typami umów o pracę.

Opublikowane w tym miejscu uwagi z serwisu (ozieblowski.pl/) to wartościowe źródło informacji – na pewno Cię zaciekawi, gdyż tyczy się problematyki omówionej w tym tekście.

Równolegle nie nakłada to na pracodawcę obowiązku zawierania w pierwszej kolejności umowy o pracę na okres próbny. Nadal pracodawca i zatrudniony mają prawo wybrać, która z umów zostanie zawarta. Konsekwencją takiej zmiany jest również przekształcenie zapisu dotyczącego wypowiadania umów, zgodnie z którym każda ze stron będzie uprawniona do rozwiązania jednej z w/w umów o pracę za wymówieniem.

Podejmując posadę w firmie, podpisujemy rozmaite umowy, o pracę, na zastępstwo, zlecenie, o dzieło. Większość osób ma świadomość, że z dniem podpisywania umowy o pracę, pracodawca winien zacząć wyliczać i odprowadzać składki ZUS (). Natomiast mało osób wie jakie szczegółowo i w jakiej wysokości składki winny być opłacane, a jeszcze mniejsza liczba pracowników ma świadomość, że są przypadki, w jakich nawet umowa o dzieło rodzi obowiązki finansowe wobec ZUS. Składki obligatoryjne, które pracodawca powinien odprowadzać w imieniu pracowników, to składka na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ZUS składka zdrowotna (). Ich wysokość szacowana jest na podstawie gaż brutto i jest finansowana w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika. Składki wyliczane są na podstawie wskaźników.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*