Darowizna bez podatku i zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS – co to jest?

Darowizna dla familii lub bliskich to coś, na co dzisiaj decyduje się coraz więcej jednostek. Niemniej jednak, by poświęcić darowiznę, należy wiedzieć, jak to zrobić i jakich przepisów należy przestrzegać. Warto też dowiedzieć się, w jaki sposób wolno oddać darowiznę bez płacenia podatku. Darowizna bez podatku powinna zostać wykonana w zerowej grupie podatkowej, jednak należy sprawdzić, czy jednostka, której potrzebujemy oddać darowiznę, do tej grupy przynależy.

formularz

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

Do tej grupy zalicza się między innymi dzieci, małżonka, rodziców czy seniorów – darowizna w rodzinie bez podatku. Decydując się na złożenie darowizny, wypada również pamiętać o wyznaczonym terminie, w jakim trzeba to wykonać. Darowizna musi być także dostarczona w właściwym urzędzie skarbowym na właściwym formularzu. Można też poświęcić darowiznę na formularzu elektronicznym, co dla wielu osób częstokroć jest sporo wygodniejszym sposobem. Formularze zus, na których wolno poświęcić darowiznę, to formularz SD-Z2. Zaświadczenie o niezaleganiu zus twierdzi, że w dniu, w którym je wydano, płatnik nie zalega z płaceniem składek do urzędu: zaświadczenie o niezaleganiu w opłacie składek zus. Zaświadczenie to zdoła być wydane poprzez odpowiedni organ, jaki posiada do tego stwierdzone uprawnienia. Stan rozliczenia, który znajduje się na zaświadczeniu, jest ustalany na podwalinie rozlicznych danych, takich jak na przykład formularze wypełnione poprzez płatnika czy też na podstawie zrobionych wpłat na konto płatnika.

Zainteresowała Cię prezentowana w tym poście tematyka? W takim razie kliknij tu i poznaj dodatkowo więcej szczegółów w treści!

ZUS

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli interesuje nas takie zaświadczenie, wniosek o jego wydanie zdołamy złożyć w wskazanym urzędzie skarbowym, a także poprzez Internet. ZUS zazwyczaj wydaje zaświadczenie w czasie do 7 dni od złożenia wniosku. Zaświadczenie to może być odebrane jedynie samodzielnie, przez płatnika, jaki je składał, na podstawie dokumentu umacniającego tożsamość. Zdoła to być na przykład dowód osobisty. Zaświadczenie zdoła także odebrać osoba, która została do tego upoważniona przez płatnika, na podwalinie imiennego oświadczenia – zobacz

Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*