Rezerwy emerytalne – wszystko co należałoby wiedzieć o tworzeniu jak też rozliczaniu

Pod pojęciem rezerw rozporządzenie o rachunkowości rozumie takowe zobowiązania, których czas wymagalności nie jest pewien.
Jednostki zobligowane są przepisami bilansowymi do zrealizowania tak zwanych biernych rozrachunków międzyokresowych kosztów w wysokości przypuszczalnych zobowiązań przypadających na aktualny okres sprawozdawczy, wynikających z obowiązku wykonania, połączonych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym również świadczeń emerytalnych, których kwotę możesz ocenić w sposób pewny, mimo iż data powstania zobowiązania nie będzie jeszcze znana.

kontakt

Autor: calflier001
Źródło: http://www.flickr.com
Te zobowiązania winny być prezentowane jako rezerwy na świadczenia pracownicze.
odprawy emerytalne

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
rezerwy na świadczenia pracownicze

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com
Odprawy rentowe (tak samo jak dla przykładu nagrody jubileuszowe) są to dłUGoterminowe świadczenia pracownicze, zależne od stażu zatrudnienia. Prawo do tych świadczeń nabywają pracownicy przez cały czas ich zatrudnienia w przedsiębiorstwu. To z kolei rodzi zobowiązanie przedsiębiorstwa w stosunku do pracobiorców w przyszłości.

Jeśli uważasz, że prezentowana problematyka jest zajmująca, wejdź na ten link, w najnowszym tekście (https://notariuszpokojski.pl/) również odnajdziesz coś wartego zainteresowania.

Bierne rozrachunku międzyokresowe sumptów z tytułu tychże zobowiązań winny być wyznaczane w wiarygodnie ocenionej wartości, w ciężar kosztów bezpośrednio powiązanych z działalnością operacyjną w aktualnym okresie.

Rezerwy na odprawy emerytalne a także nagrody jubileuszowe tworzy się wyłącznie wtedy, gdy z regulacji prawa, układu zatrudnienia albo umów o pracę jednoznacznie wynika, iż na pracodawcy ciąży obowiązek ich opłaty i ich wielkość jest istotna, dlatego ich nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym wypaczyłoby obraz sytuacji finansowej a także majątkowej i wynik finansowy przedsiębiorstwa.
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*