Wsparcie przy rocznym rozliczeniu?

Pierwsze miesiące nowego roku oznacza dla pracodawcy okres wzmożonej pracy papierkowej. Jest to bowiem pora w której należy sporządzić oraz dostarczyć swoim podwładnym formularze PIT – 11, będące wyjściem do sporządzenia rocznego zeznania podatkowego na formularzach PIT – 36 lub PIT – 37, które składa się we właściwym Urzędzie Skarbowym ze względu na miejsce zamieszkania.

Ksiegowość

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com

PIT -11 sporządza się za okres w roku od 1 stycznia do 31 grudnia. Zakład pracy przygotowuje go dla podatników, którzy otrzymywali w ciągu roku dodatkowe dochody bądź rozliczają się wspólnie z małżonkiem oraz dziećmi. PIT obejmuje wszelkie dochody uzyskane w danym zakładzie pracy. Etatowiec, który realizuje umowy o dzieło i zlecenia, czy też pracownicy przechodzący na emeryturę bądź rentę, lub zostały zwolnione z zakładu pracy także muszą dostać od swojego pracodawcy formularz PIT – 11.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż rozliczenia rocznego może sporządzić za nich firma. W tej chwili jest na to zbyt późno, ale może uda się w kolejnym roku. Według aktualnych przepisów prawa osoby, które otrzymują roczne dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, do 10 stycznia mogą złożyć u niego dokument PIT – 12. W oświadczaniu tym podatnik zaświadcza między innymi, że w minionym roku otrzymywał dochody u jednego pracodawcy i nie korzysta z ulg podatkowych.

Co można zrobić z całym stosem PITów, które trzeba rozliczyć? Jeśli nie chce nam się samodzielnie klepać niezbędnych danych do programu rozliczeniowego, lub nie mamy pojęcia na temat o ulgach podatkowych, np. na dzieci i za internet, w takiej sytuacji warto odwiedzić biuro rachunkowe, które za niewielką opłatą wykona to zadanie za nas. Przypominamy, że to także ostatnia szansa na rozliczenie ulgi budowlanej lub remontowej za minione lata. W kolejnym roku takiej możliwości już nie będzie.

Żeby znaleźć informację o usługach biur rachunkowych, wystarczy wejść w internet i wpisać hasło „biuro rachunkowe” a następnie nazwę nazwę miasta – np. Olsztyn. Po chwili w wynikach wydzwaniania pojawią się linki. Wystarczy wejść na stronę i znaleźć cenę usługi. Średnia kwota jaką należy zapłacić kosztuje to mniej więcej od 40 do 110 zł.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*