Podatki dla każdego obywatela

Podatki PIT to dla ludzi nieprzejrzysty oraz przykry obowiązek. Wiele z nich dotyczą różnych podmiotów rozliczających się co roku, jednak nie wszyscy wiedzą, co dokładnie każdy PIT znaczy lub kogo obejmuje.
Jeden z druków to PIT 38, który jest obowiązkiem osób zbywających własne papiery wartościowe.

Oświadczenie mają złożyć także osoby posiadające prywatne – poza działalnością gospodarczą – przychody pieniężne z tytułu między innymi zbycia pożyczonych papierów, pochodnych instrumentów finansowych lub udziałów w spółkach o osobowości prawnej. Bardzo ważna jest data odsprzedania papierów, a nie nabycie do nich praw.PIT 38 obejmuje również przejęcie udziałów w spółkach o charakterze prawnym albo wkładu w zrzeszeniach. Do niego zalicza się również źródła dochodowe mające swoje pochodzenie poza granicami kraju. Druki te wypełnia się co roku przymusowo do ustalonego przez właściwe jednostki. Warto pamiętać, iż w przypadku związku małżeńskiego tenże PIT każdy doręcza indywidualnie.
strona www

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Rozróżnia się także PIT 28, zgodnie z którym należy rozliczyć się z dochodów na prawach ryczałtu, dobre tego przykłady można znaleźć na stronie . Mogą z niego korzystać osoby mające własną działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółek cywilnych i jawnych. Ponadto pismo obejmuje również osoby zeznające dochody finansowe pochodzące między innymi z najmu oraz dzierżawy.

Trzeba zapamiętać, iż rozliczenia przy pomocy PIT 28 można dokonywać jedynie po wcześniejszym oświadczeniu złożonemu do urzędu skarbowego o pozyskaniu nowych przychodów. Jeśli jednak podatnik już wcześniej korzystał z ryczałtu, nie musi składać oświadczenia.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*